Врзи пеперутка во сино одговарање. Пеперутка под класичен машки костум, како да се избере

  1. Каде е соодветен лак?
  2. Како да изберете пеперутка костум?

Понекогаш, има промоции во нашата продавница во која им даваме на нашите клиенти различни подароци, вклучувајќи стилски пеперутки.

Значи, забележав дека многумина кои решаваат да ја искористат понудата се изгубени кога станува збор за избор на пеперутка.

И ова е сосема разбирливо, бидејќи изборот или вратоврската, и оние кои ќе бидат модерно комбинирани со облека, не е едноставна работа.

И ако некое лице стекне несоодветна пеперутка, тогаш можеби не му се допаѓа и не го носи ...

Или, уште полошо, ќе се носи, но наместо на елеганција и стил, пеперугата ќе изгледа апсурдна. (Патем, јас сум сигурен дека од оваа причина многу луѓе се плашат да носат лак вратоврска и никогаш не се обиделе да го обидат)

Значи, прво ќе напишам неколку зборови за тоа кога да носам пеперутки.

Тука е важно да се запамети дека машките пеперутки се јавуваат како алтернатива на врските и го симболизираат "предизвикот" на секојдневниот живот и општоприфатените правила и норми во облеката.

Тука е важно да се запамети дека машките пеперутки се јавуваат како алтернатива на врските и го симболизираат предизвикот на секојдневниот живот и општоприфатените правила и норми во облеката

Затоа, луѓето што носат пеперутки ја нагласуваат нивната индивидуалност, самодоверба и независност од мислењата на другите.

Ова значи дека лак вратоврска може да се носи во било поставување и со било облека, а не само за специјални прилики.

Следното нешто што треба да се разгледа е бојата, изгледот и материјалот на пеперутката.

Комбинацијата на бои е доста голема тема, и можете да напишете многу за тоа, па нема да истражувам сега, но ќе ги споделам само главните правила.

  1. Најсигурната опција е црна пеперутка.
  2. Црната боја е комбинирана со облека од која било боја и е соодветна во било кое поставување.
  3. Бојата на пеперугата треба да биде потемна од кошулата.
  4. При изборот на пеперутка во боја, мора да бидете сигурни дека бојата ќе се комбинира со бојата на облеката или додатоците. (Обратно е исто така можно, кога бојата на пеперут силно се контрастира со бојата на облеката.)
  5. Боите како црвена, сина и зелена одат добро со бела кошула.

Ако зборуваме за материјалот, важно е тука материјалот на пеперудата да е ист или сличен на материјалот од облеката.

Вреди да се обрне внимание на типот на пеперутка. Постојат пеперутки кои треба да бидат врзани со свои раце (како вратоврска), а веќе има заклучени оние кои се само регулирани во должина. Подготвените пеперутки се поудобно, но независно јазли секогаш изгледаат повеќе стилски и елегантни.

Друг важен совет: секогаш пробајте пеперутка.


Покрај комбинацијата на бои и облека, пеперугата треба да биде во хармонија со вашиот изглед и сликата воопшто.

И последно, најважно правило : експеримент.

Не плашете се да пробате различни опции. Добар начин за брзо развивање на вашето чувство за стил е да се тестираат различни комбинации на облека во пракса.

Ова исто така работи со избор на пеперутки. Само земи и пробајте ги сите опции и видете кој е најкомпонирано комбиниран со вашиот изглед.

Внимание: ако барате стилски машки лак вратоврска, можете да го видите нашиот опсег. машки пеперутки во салонот NoHo во Минск или на оваа страница во делот

А лак вратоврска е составен дел на елегантен, стилски човек гардероба. Човекот во пеперугата одговара на сликата на галантен господин кој ги привлекува очите на другите. Да носат пеперутка е целина уметност, која, за среќа, не е тешко да се совлада. Доволно е да се знае како да се избере вистинската пеперутка и со што да се комбинира. Ако пред лак вратоврска се носи исклучиво со покрив или смокинг, сега овој додаток може успешно да се комбинира со друга облека, под услов да вашата слика изгледа како да е хармонична како целина. Денес ќе зборувам за тоа што лактите ќе се вклопат во класиката машки костум .

Каде е соодветен лак?

Времето на лондонците и лордовите останало во далечното минато, а лактот не го изгубил својот шарм и шарм. Иако, сигурно, многумина од вас веќе се прашуваа каде да одат во костим со лак вратоврска. Најчести се свечените настани - свадби, годишнини и други празници. Костим со пеперутка, исто така, ќе биде соодветен на секој општествен настан - концерт, изложба, филмска премиера. Одлично во костум со лак вратоврска и ќе се погледне во ресторан до вашиот придружник или деловни партнери. Во лак вратоврска секогаш ќе изгледате стилски.

Сега многу светски познати брендови на машка облека нудат голем асортиман на пеперутки кои можат да се носат не само на официјални церемонијални настани, туку и во секојдневниот живот да речеме, ако сакате да ја прошири својата канцеларија бизнис стил . Особено под пеперугата излегуваат и кошули со пеперутка, чии рабови се свиткани под агол од 45 степени. Купи кошула не е тешко.

Пеперутки доаѓаат во различни големини Пеперутки доаѓаат во различни големини. Максималната должина на рабовите е до 8 см. Препорачувам да изберам не премногу мал, но не премногу голем. Малиот едноставно нема да се забележи на тебе, па ризикуваш да ја расипеш сликата. И премногу ќе го одвлече вниманието, па дури и ќе изгледа смешно. Запомнете дека пеперугата треба да го надополни вашиот имиџ. Затоа, корелирајте ја големината на пеперугата со вашиот тип на фигура и овал на лицето. Толку тенки и строги момци можат да изберат една мала пеперутка, а маѓепсните мажи со густа фигура препорачуваат да изберат пошироки опции. Постои еден начин да ве известиме дали пеперугата е соодветна за вас. Ментално нацртајте две паралелни права линии надолу од надворешните агли на очите - приближно иста ширина како вашата пеперутка.

Материјалот од кој е направен пеперут е различен, но најчесто тоа е полиестер, свила, сатен Материјалот од кој е направен пеперут е различен, но најчесто тоа е полиестер, свила, сатен. Постојат волнени и памучни опции. Тука препорачувам да дадам предност на не-природни ткаенини. Тие не се смачкаат, совршено ја задржуваат својата форма, така што тие ќе бидат попрактична опција.

Подобро е да се даде предност на веќе врзаните пеперутки, па дури и подобро ако е пеперутка со затворачи и прилагодувач за должина. Овие модели се најпогодни, па лесно можете да изберете додаток кој одговара на големината на портата. Сепак, не заборавајте дека кога носите лак вратоврска, сите сврзувачки елементи и еластични ленти треба да бидат под јака, бидете сигурни дека ништо не држи надвор од било каде.

Можете да купите пеперутка која треба да ја врзете Можете да купите пеперутка која треба да ја врзете. Тоа е многу потешко да се направи отколку во случај на вратоврска, но малку тренингот, и ќе успеете. Ако постои желба, можете да ја проучувате илустрацијата, каде што сè е јасно прикажано на дијаграмот. Која опција сакаш - твојот бизнис. Главната работа е дека пеперугата треба да биде врзана глатко, уредно и да изгледа симетрично. Во прилог на пеперугата, самовијата (или само-вратоврската), која е лента, и веќе заклучена пеперутка со затворач (претходно врзана), постои и третиот тип - прицврстената пеперутка (клип-на). Втората опција е генерално лишен од било која лента и е прикачена на јаката на кошулата со метална спојка на која се наоѓа задната страна . Почесто, таквите пеперутки се купуваат за деца, но се продаваат и за возрасни.

Постојат неколку видови лак врски. За класичен костум Пеперутка со права краеви и зашилени краеви ќе се вклопи. И двете од овие опции се наменети за специјални прилики. Но, пеперугата со прави краеви е повеќе официјална верзија.

Како да изберете пеперутка костум?

Пеперугата треба да биде во хармонија со костимот Пеперугата треба да биде во хармонија со костимот. Затоа, за класиците не избирајте премногу шарени бои и светла шема. Сè мора да биде воздржано и елегантно. Најмногу официјална верзија: црно костум, црни чевли, бела кошула и црна пеперутка. Со бела кошула и црн костум, во принцип, пеперутки од која било боја ќе изгледаат поволни. Главната работа е што е соодветно. Избор на светла опција, размислете дали вашата облека ќе одговара на приликата.

Во принцип, секогаш треба да се избира вратоврска за да одговара на одредена кошула или кошула Во принцип, секогаш треба да се избира вратоврска за да одговара на одредена кошула или кошула. И во случај на лак вратоврска, основниот принцип е ист: пеперугата треба да биде потемна од кошулата. Тоа е, обоени пеперутки може да се носи не само со бели кошули, туку и со обоени, блиски лак врски. На пример, бургунди пеперутка е погодна за розова кошула, за сина кошула - сина и така натаму.

Ако сакате да носите кошули во лента или во кафез, пеперутката е подобро да изберете монохроматски или треба да биде со истиот отпечаток како и на кошулата. Оваа опција ќе биде помалку официјална, па обидете се да ја направите вашата слика соодветна за оваа пригода.

Традиционално, предност се дава на пеперутки со незабележливи нијанси: бела, млечна, сина, праска. Белата пеперутка најчесто се носи под црно или сива кошула . Некои претпочитаат "бело на бело" - кога кошулата и пеперугата се со иста боја. Оваа слика, исто така, има право да постои.

Во принцип, ова се сите главни точки што треба да ги паметите при изборот на пеперутка. За формални и специјални прилики оваа гардероба ќе биде многу соодветна, ќе изгледате привлечни и стилски. При изборот на лак вратоврска и да се водат, пред сè, од вашиот сопствен вкус. Не плашете се од смели комбинации, така што ќе привлечете внимание и ентузијастички ставови. Но запомнете го главното правило при креирањето на која било слика - не претерувајте. Пеперутка е предмет на облека што не може секој да носат. Ако сте задоволни, можете слободно да му дадете предност. Успешни за вас експерименти!

Каде е соодветен лак?
Како да изберете пеперутка костум?
Каде е соодветен лак?
Како да изберете пеперутка костум?