Статьи

Колку е лесно да се промени бебето од пелена

 1. Првите денови на бебето Телото на детето во првите три дена се ослободува од оригиналните измет,...
 2. Кога да се смени пелена - пред да се нахрани или потоа да се нахрани
 3. Звучниот сон е гаранција за здравјето
 4. Победа или штета
 5. Како да се смени пелена девојка
 6. Како да го смените пелени момче

Првите денови на бебето

Првите денови на бебето

Телото на детето во првите три дена се ослободува од оригиналните измет, фецесот се јавува повеќе од девет пати на ден. Конзистентноста е прилично слатка, па затоа треба да се впуштате во пелени. Промена на памтерите ќе има доста често: еднаш на секои два-три часа. Веднаш штом исхраната ќе се прилагоди, фреквенцијата на движењата на дебелото црево ќе се намали.

Како да се смени пелена за новороденче ? Ако детето појде, треба веднаш да ја отстраните валканата пелена и да го измиете магарето на бебето и гениталиите со благ сапун за бебиња, доколку е потребно, користете прашок или специјален крем под пелената.

Избор на пелена

Избор на пелена

Купувањето на пелени мора да биде со добар квалитет, според големината и тежината на бебето. За децата од првите денови на животот, пакувањата ја имаат етикетата NB, што значи во преводот од англиски - новороденче. Експертите препорачуваат да ги користите. На прашањето: колку не можете да го промените пелена , дефинитивен одговор не постои. Со текот на времето, мајката и бебето развиваат свои индивидуални тактики.

Избор на пелена, треба да се разгледа: капацитет, гума со прилагодлива, хипоалергенност на овој вид на производ за деца. За жал, алергијата на пелена често е почеста од храната.


Исто така, ќе биде интересно да се прочита Како да се одвикне дете од рацете

Кога да се смени пелена - пред да се нахрани или потоа да се нахрани

Препорачливо е да се извршат сите постапки на таков план пред хранење, така што додека јаде бебето, ништо не е нарушено и го одвлекува вниманието. Постојат случаи кога е потребно да се промени пелена дури и за време на хранење, но ова ретко се случува.

Звучниот сон е гаранција за здравјето

Звучниот сон е гаранција за здравјето

Промена на пелени е потребно во просек еднаш на секои два часа. Но, дали треба да го разбудиме бебето и да ја смениме пелената ноќе? Одговорот е едноставен: ако нема потреба, не гледате очигледни знаци на непријатност, а спиењето на детето е звук, не треба да го разбудите детето.

Дали треба да ја сменам пелената ако бебето спие во текот на дневните часови? Многу мајки се жалат дека по менувањето на пелена, бебето не заспива добро и станува каприциозно. Тука истиот принцип важи и во текот на ноќта: промена во случај на итната потреба.

Победа или штета

Бројни експерименти и студии покажаа дека со правилна употреба на ефектот на стаклена градина не се јавува. Ова не значи дека новороденчето може да биде на пелена околу часовникот. Плетата мора редовно да се менува.

Се верува дека продолжената употреба на пелени за момчиња е штетна поради прегревање на тестисите, а кај девојчињата е преполнета со инфекции поради бактерии кои се размножуваат во влажна средина.

Ако често ја менувате пелената, ризикот од компликации после употребата е намален на нула.

Како да се смени пелена девојка

Како да се смени пелена девојка

Мајките на девојчињата треба да посветат посебно внимание на хигиената:

 • да се мијат газот и гениталиите треба да биде топла вода;
 • да ги избришете потребните маки во насока на свештениците, за да не ги пренесете бактериите во матката;
 • да се избегне сапун во внатрешноста, на мукозната мембрана, на рана возраст да се користи сапун колку што е можно поретко;
 • за иритација користат специјални антиинфламаторни лекови.

Треба да се запомни дека вашата ќерка ќе биде мајка, па затоа треба да се грижите за вашето здравје од лулката и почесто го искапете бебето .

Како да го смените пелени момче

Како да го смените пелени момче

Родителите на момчето треба да бидат подеднакво чувствителни на здравјето на своето бебе. Откако ќе се отстранат искористените пелени, треба:

 • избришете ги тестисите и пенисот на страната на газот;
 • користете топла вода за перење и, доколку е потребно, користете сапун или влажни марамчиња;
 • кожата на гениталиите не се повлекува;
 • по ставање на чиста пелена, сексуалниот орган треба да биде поставен во средина, така што нема истекување.

Ако ги дознаете негативните ефекти на пелени на кожата на бебето, не знаете како да му помогнете на детето, контактирајте го вашиот дерматолог за помош.

Препорачуваме да го прочитате

Но, дали треба да го разбудиме бебето и да ја смениме пелената ноќе?

Новости

Арт-терапия в педагогике
Ещё в 1927 году германский психиатр А. Кронфельдом смог обосновать необходимость тесноватого взаимодействия психотерапии и педагогики. Свои идеи он выложил в научной статье “Психогогика, или  Психотерапевтическое

Автозапчасти mercedes-benz
С каждым годом растет количество игроков на автомобильном рынке. Японцы, корейцы, китайцы уже становятся законодателями мод на наших дорогах. Но многим автомобилистам по прежнему дороги мерседесы и форды,

Поставки насосного оборудования
Москва, 20 сентября. /ТАСС/. АО "ОКБМ Африкантов" (заходит в машиностроительный дивизион Росатома - "Атомэнергомаш") прошло аудиторскую проверку на готовность к поставке оборудования для нужд "Газпрома",

Купить iPhone 5s
21 марта 2016 года Apple представила усовершенствованную версию пользующегося популярностью телефона купить iPhone 5s — iPhone SE. «В 2-ух словах» разницу меж ними обычно обрисовывают так: снаружи новинка

Массовка для сьемок киев
Приглашаем поучаствовать в увлекательном проекте парней и дам от 16 до 55 лет готовых провести на съемочной площадке оба денька! Оплата настоящая потому что массовка первого плана(вероятны высказывания)Заявки

50 дней хостинга в подарок
Замечательный хостинг, подходит для тех, у кого несколько сайтов, например у нас 5 сайтов и стоимость всего 299 р/месяц. Для тех, у кого один сайт, вообще цена 99 р/месяц. Мне кажется, дешевле уже просто

Купить осаго
Реальным даю согласие ООО «Сравни.ру», место нахождения: 109544, г. Москва, бульвар Энтузиастов, дом 2, 26 этаж, на обработку моих индивидуальных

Создание сайтов
Свой веб-сайт сегодня не роскошь, а средство продвижения продуктов и услуг! Юзеры веба временами заходят на разные веб-сайты, читают, изучают и рассматривают их. Так почему бы эти веб-сайты не будут вашими.

Лодочные моторы в Тольятти
Новый лодочный мотор нуждается в правильной обкатке. Это условие касается и мотора марки “Ветерок” казанского завода и титулованого “Меркурия”, американо-японского производства. От того как лодочный мотор

Заказать Блиц-проект интерьеров любой степени сложности в любом регионе
Настал тот самый страшны момент - необходимость делать ремонт. Жена настаивает категорически. С чего ремонт начинается? С выбора "чего хочу". Как я задолбался кататься по магазинам: Леруа, Очаг, Куприян,