Статьи

Користење техники за готвење со вода на гас скара

Значи, пријателите, пролетта е брз чекор кон нас. И, се разбира, многу љубители на жар грицки веќе ги тријат рацете во пресрет на отворањето на сезоната. Сепак, пред да ја користите скарата по долгото неактивно, треба да направите голем број едноставни манипулации. Првото нешто што треба да направите е да ја калибрирате вашата скара, калцирајќи го неколку пати без готвење. Во новото скара нафта и други технички нечистотии ќе изгорат и во претходно користената стара маст и масло.

Сè е подготвено. Сега за готвење. За повеќето почетници готвачи кои се готви на гас скари, единствениот начин да се прилагоди и одржување на температурата во скара е гас копчиња. И ова е вистина - температурата зависи од снабдувањето со потребната количина на гас. Најдобар начин да се прецизно контролира температурата ќе биде купувањето гас скара со две , во три или, идеално четири горилници . Два или повеќе горилници дозволуваат употреба на индиректно готвење, кое е погодно, на пример, за печење големи парчиња месо.

Но, постои уште еден начин за контрола и одржување на константна температура во решетката и со еден горилник. Ако вашиот скара има само еден режач, можете индиректно да готвите храната со поставување на контејнер со вода на решетката. Сепак, еден од главните проблеми на скарите е вградениот термометар, кој вообичаено не е точен и задоцнува мерење на температурата во реално време. За да станете господар на печење, потребно е добар дигитален термометар и треба да поминат неколку часа обидувајќи се со различни комбинации на мерења.

Значи, ако имате решетка со само еден режач или ако имате повеќе месо отколку што може да се вклопи во индиректна ("ладна") зона, обидете се со овој метод. Ставете мешавина од вода помеѓу горилникот и храната. Исто така, поставете парчиња дрво што е можно поблиску до пламенот. Водата ја апсорбира топлината и помага да се минимизираат температурните флуктуации. Влагата исто така се меша со чад, производи за согорување на гас и создава арома што не може да се добие само со чад. Важно е да се напомене: месото не е парен, бидејќи може да го направи месо меко и да го уништи вкусот. Дополнително, ако ја одржувате температурата во решетката на околу 105 ° C, водата нема да се врие, бидејќи површината на резервоарот каде што се истура вода ќе испари вода побрзо отколку што врие, одржувајќи ја температурата на водата околу 100 ° C. Тешко е да се поверува, но ова е точно. И ако водата врие, треба да се намали протокот на гас.

Постојат два начини да се користат резервоари за вода, во зависност од видот на скара. Еве како да го стори тоа Вебер-Битие со три горилници .

Метод 1. Палети под решетки

За ова ќе ви треба алуминиумски палети за еднократна употреба што, идеално, треба да биде со иста големина како површината на скарата. Отстранете ги скарите од решетката и ставете ги палетите на прекинот на горилникот. Не ставајте палети на отворени горилници! Потоа истурете половина од топла вода во коцки. И не трошете пари со сок од јаболко или нешто друго - тоа нема да влијае на вкусот на храната. Ние поправаме дигитална термометарска цевка на решетката и лесен еден горилник, по можност централен режач, и почекајте додека решетката да се загрее до 107 C. Тоа може да потрае 30 минути или повеќе, земајќи ја предвид употребата на вода.

Метод 2. Палети на решетката

Палети на решетката

Ако не можете да ги ставите подлогата под решетките, можете да ги ставите на врвот и да ја користите решетката од вашата рерна на врвот на подлогата за вода.

Користете чад

За да го почувствувате вкусот на храната со аромата на чадот на гасните скари со исклучување на облик во облик на V, можете едноставно да ставите парче дрво на нив и да туркаат таму. Ако дрвото почна да гори, тогаш треба да го намалите снабдувањето со гас или да го завиткате дрвото во фолија, правејќи неколку дупки во неа или да користите кутија за пушење од Вебер. Друг трик е употребата на јаглен брикети - јаглен запали и гребење, но нејзината количина не е доволна за значително да ја промени температурата во внатрешноста на скарата.

Готвење месо користејќи вода

Ставете го месото на решетката и гответе, следејќи ја температурата, како што е опишано погоре. Додека месото се готви над вода, тоа нема да изгори и да се исуши. По готвењето, ќе бидете изненадени од тоа колку богати и комплексни вкусови може да се добијат со оваа едноставна техника. Среќно во печење, пријатели!

Новости

Арт-терапия в педагогике
Ещё в 1927 году германский психиатр А. Кронфельдом смог обосновать необходимость тесноватого взаимодействия психотерапии и педагогики. Свои идеи он выложил в научной статье “Психогогика, или  Психотерапевтическое

Автозапчасти mercedes-benz
С каждым годом растет количество игроков на автомобильном рынке. Японцы, корейцы, китайцы уже становятся законодателями мод на наших дорогах. Но многим автомобилистам по прежнему дороги мерседесы и форды,

Поставки насосного оборудования
Москва, 20 сентября. /ТАСС/. АО "ОКБМ Африкантов" (заходит в машиностроительный дивизион Росатома - "Атомэнергомаш") прошло аудиторскую проверку на готовность к поставке оборудования для нужд "Газпрома",

Купить iPhone 5s
21 марта 2016 года Apple представила усовершенствованную версию пользующегося популярностью телефона купить iPhone 5s — iPhone SE. «В 2-ух словах» разницу меж ними обычно обрисовывают так: снаружи новинка

Массовка для сьемок киев
Приглашаем поучаствовать в увлекательном проекте парней и дам от 16 до 55 лет готовых провести на съемочной площадке оба денька! Оплата настоящая потому что массовка первого плана(вероятны высказывания)Заявки

50 дней хостинга в подарок
Замечательный хостинг, подходит для тех, у кого несколько сайтов, например у нас 5 сайтов и стоимость всего 299 р/месяц. Для тех, у кого один сайт, вообще цена 99 р/месяц. Мне кажется, дешевле уже просто

Купить осаго
Реальным даю согласие ООО «Сравни.ру», место нахождения: 109544, г. Москва, бульвар Энтузиастов, дом 2, 26 этаж, на обработку моих индивидуальных

Создание сайтов
Свой веб-сайт сегодня не роскошь, а средство продвижения продуктов и услуг! Юзеры веба временами заходят на разные веб-сайты, читают, изучают и рассматривают их. Так почему бы эти веб-сайты не будут вашими.

Лодочные моторы в Тольятти
Новый лодочный мотор нуждается в правильной обкатке. Это условие касается и мотора марки “Ветерок” казанского завода и титулованого “Меркурия”, американо-японского производства. От того как лодочный мотор

Заказать Блиц-проект интерьеров любой степени сложности в любом регионе
Настал тот самый страшны момент - необходимость делать ремонт. Жена настаивает категорически. С чего ремонт начинается? С выбора "чего хочу". Как я задолбался кататься по магазинам: Леруа, Очаг, Куприян,