Статьи

Преглед на игра на Л.А. Нуар: преносливо класично преродување

 1. Позитивни:

Како што се сеќавам, бев воодушевен од играта Л.А. Нуар кога беше објавен во 2011 година. Јас секогаш се допадна силна детективска приказна, ароматизирана со неверојатен стил на стилови на 40-тите години, незаборавни ликови, ретро автомобили и фатални фатали. И во оваа игра сите погоре беше во изобилство. Оттогаш поминаа шест години, а денес навистина би сакал да им кажам на нашите читатели за ажурирана верзија на оваа прекрасна игра објавена за хибридната конзола. Нинтендо прекинувач . Дали знаете што значи ова? Сега можете да го играте каде и кога сакате без никакви ограничувања.

Нинтендо прекинувач

Игра: Л.А. Нуар
Платформа: Нинтендо прекинувач , PlayStation 4, Xbox One
Жанр: акција-авантура
Датум на издавање: 14 ноември 2017 година
Развивач: Тим Бонди
Издавач: Rockstar Games

Л.А. Нуар беше првиот и последен натпревар на австралиското студио Тим Бонди и проектот "сон" на основачот на студиото Брендан Мекнамара. Во минатото, тој режираше една од студиите на Сони, наречена Team Soho. Но, кога Јапонците одлучија да ги затворат непрофитните внатрешни поделби, Мекнамара остана без работа и ја основа својата компанија за развој на игра. Така е родена идејата за детективска авантура игра, во која играчите ќе бидат во чевлите на вистински детектив од доцните 40-ти години. Концептот се допадна на производителите од Rockstar Games, кои одвоиле средства за реализација на проектот. Се чини дека сè е одлично, но само развојот на играта постојано беше проследен со гласни скандали и се протегаше над седум години.

Во студиото Тимот Бонди владееше со ужасен хаос. Луѓето работеле во робови услови за 12 часа на ден, но на крајот имињата на повеќе од 100 програмери дури и не го направи во финалето кредити на играта. Мекнамара постојано ги принудуваше своите вработени да ги повторат одредени аспекти на проектот, што само дополнително го одложи процесот на развој и ужасно ги разлути производителите од Rockstar. Л.А.Наир е роден во маки, и кога, по седум години на развој, сè уште се продава, издавачот Рокстер одлучи повеќе да не има никаква врска со австралиското студио. Следниот проект на Тим Бонди требаше да биде игра Курва на Ориентот, но никогаш не беше предодредено да се роди. Студиото беше зафатено со долгови од повеќе милијарди долари, па Брендан Мекнамара немаше ништо освен да ја затвори компанијата. Веќе некое време тој сѐ уште го негува сонот за враќање на развојот на неговиот следен натпревар, но брзо сфатил дека без пари и поддршка од Rockstar, тој ќе пропадне. Па, со историјата на создавањето на играта, ние вид на сортирање тоа. Време е да зборуваме за нејзиниот современ печатење. Дозволете ми да ве потсетам дека обновената верзија беше објавена за Xbox One, PlayStation 4 и Nintendo Switch, а денес ќе ви кажам за последниот од трите наведени.

Во смисла на заговор, Л.А. Нуар остана непроменет. Протагонистот е воениот ветеран Кол Фелпс, кој се враќа дома и работи како патрол во вообичаената полициска станица во Лос Анџелес. Тој внимателно ја врши својата работа, што ги импресионира властите и брзо се крева низ редовите. Прво му се пренесува на превозот, а потоа на одделот за истраги за убиства. Тој ги кликнува најтешките случаи како ореви, па брзо се качува на самиот врв на полициската хиерархија - во повеќе одделот. И тука Фелпс ја отвора темната страна на законот: корупција, бројни прекршувања и други ужаси на правдата. Гледаме како се менува човекот, кој добива се повеќе и повеќе авторитет и моќ на располагање. Неговиот став кон животот, на неговото семејство, на работа се менува. И да ги набљудуваат овие промени е неверојатно интересно: дали Фелпс може да остане верен на себеси, или дали мракот ќе го проголта целосно?

Играта е исклучително бавно. Тоа не ве води насекаде, не ве присилува да се кандидира со брзина напред напред, давајќи време за внимателно поминување. Само во ретки случаи ќе треба да се кандидира малку по осомничените низ улиците на Лос Анџелес и да пукате во гангстери кои се вооружени со отпор кон вас. Се движи од точка "А" до точка "Б" е најзгодно во корпоративниот автомобил. Со оглед на тоа дека моделот на управување со транспортот во играта, благо речено, "така", може да побарате да седите зад воланот на вашиот партнер, и додека ве води на местото на злосторството или дома на осомничениот, одете во кујната и пијте чај за себе. Искрено, ми се допаѓа овој пристап кон игра: не се брзате, уживате во навистина фасцинантна приказната, живи ликови и влегувајќи во атмосферата кон крајот на 40-тите години. Приказната е едноставна!

Треба да има мала лирска дигресија. Специјално за развојот на играта, Брендан МекНамара основа друга компанија - Длабока анализа, која се занимава со изрази на лицето на дигитизирање на актерите и ја пренесува на ЦГ-графика. Всушност, Л.А. Нуар направи мала револуција во смисла на подобрување на реализмот на фацијалната анимација на ликови користејќи ја технологијата MotionScan. Иако анимацијата не е сосема точна за да го наречеме. Се работи за трансфер на вистински мимики во играта користејќи низа од 32 камери инсталирани околу актерот. Единствениот недостаток на технологијата беше дека движењата на телото биле фатени одделно од лицето, што понекогаш довело до неприродна дисонанца кога биле собрани. Плус, технологијата во тоа време беше многу скапа, и со оглед на тоа што повеќе од 20 часа дијалог беа снимени за Л.А. Нуар, ова го надмина веќе прекрасниот буџет на играта до 50 милиони долари.

Важен дел од игра е комуникација со сведоци и лица осомничени за извршување на кривични дела. Погоре, веќе ви кажав за високопрецизното снимање на изразот на лицето на лицето - тоа е за време на сослушувањата дека оваа технологија се појавува пред нас во сета своја слава. Вие буквално се чувствувате кога некое лице крие нешто од вас, и кога ја раскажува вистината, благодарение на речиси неостварливите движења на мускулите на лицето. Во оригиналната игра, внимателно го слушавме сведочењето, ги споредивме со доказите што ги имаме и со собраните информации, по што заклучивме: дали личноста ја кажува вистината, дали лаже, или е виновен "најмногу не се занесе". Во ажурираната верзија на LA Noire, овој модел на интеракција со NPC претрпе некои промени. Наместо "вистина", "сомнеж" и "обвинување" играчот може да избере помеѓу "добар полицаец", "лош полицаец" и "обвинување". Од имињата станува јасно дека во првиот случај, детектив Фелпс љубезно му се обраќа на ликот, во вториот се обидува да изврши притисок врз него, а во третиот, се разбира, му го подава носот на непобитни докази што укажуваат на неговото учество во злосторството. Не да се каже дека игра се промени многу поради тоа, но тоа стана свежо - не се сомневам.

Што се однесува до пребарувањето и истражувањето на доказите, од моја гледна точка, ова е една од предностите на играта. Протагонистот внимателно ја разгледува местото на злосторството, бидејќи не треба да се пропушти ниту едно мало играње (конечната оценка за завршениот случај зависи од висината на доказите што ги откривте). Евентуално, објектот што лежи на местото на убиството ќе ви биде корисен, сепак сепак треба да обрнете внимание на тоа. За секој случај. Свртете го во свои раце, проверете од сите страни. Никогаш не знаеш како може да помогне во истрагата. Мала крв од крв може да ве доведе до патеката на убиецот, според бројот на пронајденото оружје, можете да го дознаете името на својот сопственик, а обична кутија натпревари може да ве доведе до сосема нова локација. Покрај тоа, детективите активно ја користат полициската архива за да ги откријат адресите на институциите и осомничените, затоа обидете се да не ги изгубите од вид јавните телефони.

Верзијата на играта за Nintendo конзолата не е можно само да се понесе со вас насекаде. Таа активно користи голем број други карактеристики на платформата. На пример, неговата висока прецизност вибрација HD Rumble, способна да го пренесе чувството за стартување на моторот на автомобилот и многу други настани кои се појавуваат на екранот преку тактилни ефекти. За прв пат, на плеерот им се нуди да користат контроли за допир. За време на проучување на докази и испрашување на осомничени, можете да одберете опции за акција со допирање на вашиот екран со прстите. Можете да го контролирате со помош на Joy-Con контролор движења, но за мене тоа е премногу невообичаено. Сепак, никој нема да те лиши од традиционалниот модел на управување. И фактот дека Switch-верзија на играта вклучува апсолутно сите истраги, дури и оние кои беа дистрибуирани како бонуси за претходна нарачка или купување на специјално издание на играта, беше пријатно откритие за мене.

Визуелно, играта изгледа убаво доволно дури и денес. Понекогаш јас ненамерно се фатив себеси размислувајќи: како програмерите ја стиснаа сликата од малата конзола на Nintendo Switch. Не, се разбира, не постои импресивна 4K резолуција, како што е случајот со Xbox One X или PlayStation 4 Pro, но јапонската конзола се обидува да остане во чекор со помоќни колеги и произведува слика која ви овозможува целосно уживање во атмосферата на играта. Очигледно преносливата верзија на играта губи, освен во смисла на осветлување. На некои места тоа навистина е силно. Како и за останатите, сликата е исклучително пријатна, дури и покрај преподобната ера на проектот. Сигурно треба да бидете импресионирани од работата на уметниците Тим Бонди, кој во најмалите детали го преслика екранот во Лос Анџелес во 1947 година. Ова вистинско титанско дело предизвикува искрено восхитување. Исто така, сакам да го споменам одличниот саундтрак за авторството на композиторите Андреј и Симон Хејл. Во легендарниот Студио на Abbey Road, двајца талентирани музичари, во соработка со Вуди Џексон (автор на музиката за играта Red Dead Redemption), снимија апсолутно прекрасни џез-песни, кои уште повеќе ги опкружуваат во благородна атмосфера.

Позитивни:

 • Одличен атмосферски детектив.
 • Силен заговор и одличен тим на ликови.
 • Големата игра стана целосно пренослив.
 • Многу кул технологијата ги фаќа изразите на лицата на лицето.
 • Лос Анџелес кон крајот на 40-тите совршено пресоздаваше на екранот.
 • Играта првично вклучуваше апсолутно сите истраги.
 • Висококвалитетно гласовно дејство и извонредно дејство
 • Напреден систем за собирање докази и испрашување на осомничени лица.
 • Во играта се додадени нови методи за контрола.
 • Верзијата на конзолата доби руски преводи.
 • За прв пат играта LA Noire може да се земе со вас насекаде.

Конс:

 • Играта не нуди нова содржина или механичар.
 • Во некои места, графика се чувствува малку застарена.
 • Движењата на актерите беа снимени одделно од изрази на лицето.
 • Градот изгледа празен, а престрелките се површни.

Градот изгледа празен, а престрелките се површни

Како резултат на тоа, сите ние имаме една од најдобрите пристаништа на одлична игра за комплетно нов хардвер за тоа. Сепак, од програмерите на Rockstar, ние не очекуваме ништо друго и не можеше. Овие момци не плетат метли. Се разбира, без мали грешки во играта не е направено. На пример, на некои места објектите се појавуваат од никаде право пред вашиот нос. Системот за управување со транспортот е прилично несмасен и пречките во играта изгледаат излишно (јас лично би сакал програмерите да трошат повеќе време со детективската компонента). Сепак, сите овие креатори Л.А. Ноар простуваат, без двоумење. Многу играта е добра во сè друго. Затоа, без двоумење на совеста, му ја враќам по 9 поени од 10 и препорачувам која било од трите ажурирани верзии кои беа објавени. Ова е прекрасна можност да се преработи еден од најдобрите детективи во историјата на гејмерската индустрија.

Дали знаете што значи ова?
И да ги набљудуваат овие промени е неверојатно интересно: дали Фелпс може да остане верен на себеси, или дали мракот ќе го проголта целосно?

Новости

Арт-терапия в педагогике
Ещё в 1927 году германский психиатр А. Кронфельдом смог обосновать необходимость тесноватого взаимодействия психотерапии и педагогики. Свои идеи он выложил в научной статье “Психогогика, или  Психотерапевтическое

Автозапчасти mercedes-benz
С каждым годом растет количество игроков на автомобильном рынке. Японцы, корейцы, китайцы уже становятся законодателями мод на наших дорогах. Но многим автомобилистам по прежнему дороги мерседесы и форды,

Поставки насосного оборудования
Москва, 20 сентября. /ТАСС/. АО "ОКБМ Африкантов" (заходит в машиностроительный дивизион Росатома - "Атомэнергомаш") прошло аудиторскую проверку на готовность к поставке оборудования для нужд "Газпрома",

Купить iPhone 5s
21 марта 2016 года Apple представила усовершенствованную версию пользующегося популярностью телефона купить iPhone 5s — iPhone SE. «В 2-ух словах» разницу меж ними обычно обрисовывают так: снаружи новинка

Массовка для сьемок киев
Приглашаем поучаствовать в увлекательном проекте парней и дам от 16 до 55 лет готовых провести на съемочной площадке оба денька! Оплата настоящая потому что массовка первого плана(вероятны высказывания)Заявки

50 дней хостинга в подарок
Замечательный хостинг, подходит для тех, у кого несколько сайтов, например у нас 5 сайтов и стоимость всего 299 р/месяц. Для тех, у кого один сайт, вообще цена 99 р/месяц. Мне кажется, дешевле уже просто

Купить осаго
Реальным даю согласие ООО «Сравни.ру», место нахождения: 109544, г. Москва, бульвар Энтузиастов, дом 2, 26 этаж, на обработку моих индивидуальных

Создание сайтов
Свой веб-сайт сегодня не роскошь, а средство продвижения продуктов и услуг! Юзеры веба временами заходят на разные веб-сайты, читают, изучают и рассматривают их. Так почему бы эти веб-сайты не будут вашими.

Лодочные моторы в Тольятти
Новый лодочный мотор нуждается в правильной обкатке. Это условие касается и мотора марки “Ветерок” казанского завода и титулованого “Меркурия”, американо-японского производства. От того как лодочный мотор

Заказать Блиц-проект интерьеров любой степени сложности в любом регионе
Настал тот самый страшны момент - необходимость делать ремонт. Жена настаивает категорически. С чего ремонт начинается? С выбора "чего хочу". Как я задолбался кататься по магазинам: Леруа, Очаг, Куприян,