Статьи

Видови клипови за вратоврска: со името на компанијата, познат бренд, итн. Како да носите клип за врзување: мастер класа.

 1. Видови на стегачи
 2. Избор на висококвалитетен клип за врзување
 3. Како да ставите клип за врзување
 4. Видови клипови за вратоврска
 5. Како да изберете клип за врзување
 6. Цена за вратоврска
 7. Како да носите клип за врзување
 8. Како да поправите шалче на вратоврска
 9. Видео: Клипови за машки врски
 10. За што е тоа?
 11. Како да изберете фиба за вратоврска
 12. Цена
 13. ВИДОВИ НА КЛИПИ НА ТИЕ
 14. КАКО ДА СЕ СМЕТЕ КЛИПА НА ТИЕ - 3 ПРАВИЛИ
 15. Кој клип да се стави на вратоврска

Улогата на тантерот клип денес не е само да ја поправи вратоврската и со тоа да го спаси својот сопственик од непотребна неволја, туку и да донесе некое кора од лимон на сликата. Ставајќи клип или игла за вратоврска, треба да обрнете внимание на карактеристиките на нивниот дизајн и правилното прицврстување.

Видови на стегачи

Клиповите се изработени од обични метали, мекинг месинг, злато, платина или сребро. Скапоцените „држачи за врзување“ можат да бидат украсени со камења или емајл. Исто така, на клиповите може да се постават клипови, да зборуваат за окупација на некоја личност, за неговите хоби, национални симболи. Клипови со ланци и мали приврзоци се продаваат во продавниците. Меѓу многуте видови клипови, најпопуларната и успешна прицврстувачка кутија е прицврстувач, сличен на облеката за облека. Можете исто така да ја користите алтернативата на класичниот клип - вратоврска.


Избор на висококвалитетен клип за врзување

При избор на вратоврска, треба да следите неколку едноставни правила. Прво, шнолата или клипката мора да имаат сигурно вклопување, во спротивно тие постојано ќе се лизгаат од вратоврската, а должината на клипот или фиба треба да биде еднаква на ширината на вратоврската или нешто помалку од неа. Покрај тоа, клипот треба да се комбинира со други додатоци, како што се манжетни, и со целокупниот стил на облека. Инаку, премногу скап, вреска или едноставно невкусен клип може да ви ги уништи сите напори да создадете елегантен изглед.


Како да ставите клип за врзување

Идеално, клипот е поставен на вратоврската паралелно со подот на третина од склопот на вратоврската. Ако носите јакна, клипот може да се обезбеди малку повисок од вообичаеното. Стилистите советуваат да носат клипови и шноли околу средината на градите или помеѓу третиот и четвртиот копче на кошулата. Ако клипот е со ланец, тогаш ланецот се става на најблиското копче на кошулата, а само после тоа копчето е прицврстено.


Косата треба да биде избодена со нож како малку невнимателно, со слаб агол, без да се поправи во центарот на вратоврската. Забележете дека кога ставате, на пример, златен клип за коса, не треба да носите сребрен часовник, односно е подобро да не мешате метали. Исто така, мора да се осигурате дека клипот или фиба за вратоврската не се соло во вашиот костум, туку само вешто го надополнуваат.


Додатоци за модерен, угледен човек - дета detail што ја комплетира целата слика. Еден вид зачин кој ги врзува заедно вкусовите на сите клучни компоненти. Стилистите ги нарекоа главните додатоци деловно лице часовници, манжетни и клип на вратоврска. За која цел се носи последното и како да се избере?

Видови клипови за вратоврска

Предок на модерен додаток е облека за облека што ги фиксираше наборите на облеката на императорите Античка Кина . Тековниот изглед на тај-клипот се појави пред нешто повеќе од еден век, благодарение на Британците, кои донесоа модни врски во форма на панделки. Претходно во употреба, мажите имаа игла шал. Естетската функција за стегање беше на последно место: додатокот беше првенствено да се спречи вратоврската да падне во чашата чај или едноставно да не се фрла преку рамото поради силниот налет на ветрот.

Ако го испитате производот на фотографијата, изгледа дека 2 метални ленти се наоѓаат цврсто едни на други. Стилистите разликуваат неколку опции:

 • Класичен фустан за вратоврска направен од скапоцен метал: злато, сребро, платина, итн. Рамен и тесен, погоден за каков било изглед.
 • Моделите со заби внатре имаат подобри тенки лизгави материјали: на пример, свила.
 • Клип со ланец однатре обезбедува дополнителна фиксација, бидејќи е прикачена на копчето за кошула.
 • Стилистите сметаат дека многу големи, широки шноли се вулгарни во врска со имиџот на канцеларијата, но добра опција за неформален стил. Сепак, тие треба да бидат избрани со голема претпазливост.

Како да изберете клип за врзување

Таков додаток може да го најдете во асортиманот на водечки куќи за накит: Картие, Тифани, Бвлгари и Шанел, Уго Бос, Версаче, Диор. Овие компании им нудат на мажите луксузни производи кои го истакнуваат статусот и исклучителниот вкус на сопственикот. Дури и наједноставните модели изработени од скапоцени метали, украсени само со гравура со логото на Куќата, изгледаат репрезентативно и елегантно. Изборот меѓу нив се врши главно при земање предвид на нивото на цените, што поставува човек.

Стилистите ги нудат следниве опции:

 • Хендерсон произведува класични модели на клипови со инсерти од емајл, мајка на бисер, оникс. Главниот материјал е бакар, обложен со родиум за безбедност. Должина - 57-60 мм. Можете да нарачате манжетни на допир во комплетот. Системот „автоматски“ за фиксирање ја држи вратоврската сигурно и спречува да се лизне додатокот дури и од свилена ткаенина.
 • Хермес е елитен бренд кој создава производи од врвна класа. Клиповите се изработени главно од злато од 750-от тест, имаат ланци фиксирани на копче. Моделите се класични, тенки, идеални за тесни врски.
 • Гран Каро е италијанска марка со цврсти производи од бакар, обложена со позлата и лак. Се карактеризира со ниска цена, но не нуди исклучителни завршувања.

Цена за вратоврска

Ако одлучите да купите производ од луксузна модна куќа во онлајн продавница, препорачливо е да се повикате на каталогот на официјалната веб-страница. Имајте на ум дека цената што е премногу ниска не е добар попуст, но лажен сигнал: цената на таквите производи се проценува на десетици илјади рубли. Евтино, можете да најдете само прстиња од брендовите за масовни потрошувачи и фабрики за буџетски накит. Приближна цена:

 • Кај Хендерсон, цената на стегите се движи од 2000-2400 стр.
 • Гран Каро нуди шноли по цена од 1600 до 2500 стр.
 • Класичен тенок клип за тесна вратоврска со ланец од Хермес ќе чини човек 40000-45000 стр. и повеќе.
 • Една од најскапите прстиња на Картие е жолтото злато со смарагди со вредност од скоро 4.000 американски долари.


000 американски долари

Како да носите клип за врзување

Изненадувачки е што не секој човек ја разбира функционалната карактеристика на таков додаток. Не треба да ја игра улогата на облека, што ги држи двете ленти на вратоврска: кратка и долга. Спотот поврзува вратоврска со кошула. Кои други грешки не можат да се направат:

 • Големината на клипот треба да одговара на ширината на вратоврската или да биде за неколку милиметри помала. Премногу долга шнола на тесна лента - лоши манири.
 • Сите метални детали на сликата треба да се комбинираат едни со други. Ако носите сребрени манжетни, клипот не може да се направи во жолт метал.
 • Ако костимот е направен во топли бои, треба да купите додаток изработен од црвено злато, а за ладно секој бел метал е погоден.
 • За темни костуми, исти клипови се купуваат како за црна вратоврска: претежно сива или темно сина. Златото е погодно за светло и пастелно.
 • Таквиот додаток не може да се носи со елек, бидејќи вториот носи иста функција за фиксирање на вратоврската. Сличен услов за џемпер.
 • Присуството на украсни елементи на овој додаток го прави невозможно да се комбинира со вратоврска со шема. Ако печатењето на второто е многу привлечно, клипот за коса воопшто не се носи.
 • Вклучено предната страна само накит украсен со кубни цирконии скапоцени камења , бисери, марки. Класичниот клип е подобро да се скрие.


Класичниот клип е подобро да се скрие

Како да поправите шалче на вратоврска

Локацијата на клипот зависи од физиката на човекот и намерите во врска со додатокот:

 • Класичниот аранжман е во центарот помеѓу 3 и 4 копчиња. Оваа опција е секогаш соодветна со кој било костум, идеален за сопствениците вишок тежина бидејќи вратоврската нема да оди никаде.
 • Ако мажот сака да демонстрира дизајн на накит (интересна завршница, присуство на персонализирани иницијали, итн.), Додатокот може да се стави помеѓу 2 и 3 копчиња. Тој не можеше да има друго место.
 • Ако има ланец, тој е фиксиран на копчето сместено погоре - т.е. 3 и 2, во зависност од тоа каде е фиксиран клипот.

Видео: Клипови за машки врски

Врската нема да биде на свое место освен ако додатокот не е прицврстен. Learnе научите за тоа како да ја изберете вистинската боја, должина и материјал на клипот и да ја поправите на вратоврска од овој напис.

За што е тоа?

Клип, или како што понекогаш се нарекува тај-клип, изведува неколку многу важни функции:

 • Фиксација Врската не се движи во однос на линијата на копчињата и не ја обесува кошулата со јамка, избувнувајќи од под јакна.
 • Чистота. Нема да има дамки за храна на ткаенината за додатоци.
 • Безбедност Со силен ветер, вратоврската што лета во воздухот може да предизвика болен удар на рожницата на окото на сопственикот или на лицето што стои во близина.


Безбедност Со силен ветер, вратоврската што лета во воздухот може да предизвика болен удар на рожницата на окото на сопственикот или на лицето што стои во близина

Како да изберете фиба за вратоврска

Еве неколку важни критериуми:

 • Ширина Спотот треба да биде поширок од вратоврската. Идеално, помеѓу работ на накитот и работ на додатокот може да се видат 3-5 милиметри ткаенина.
 • Декор Светли и големи декоративни елементи ќе бидат впечатливи и одвлекувачки, па затоа е подобро да изберете нешто поконкретно и едноставно.
 • Боја. Бојата на клипот треба да биде во склад со часовникот, ланецот, прстенот (исклучок - ангажман)
 • Врзан материјал. На тенки ткаенини, клип со декоративни елементи со остра форма ќе остави мафини.


На тенки ткаенини, клип со декоративни елементи со остра форма ќе остави мафини

Цена

Најевтините стеги се направени од обичен челик и чинат помеѓу 200-400 рубли. Клип за коса направен од скапоцен метал - злато или сребро ќе чини многу повеќе - од 20.000 рубли.

Скапите клипови за коса за врски го надополнуваат ланецот, со прстен од ист материјал како производот. Јамката фрлена преку копчето над клипот нема да му дозволи да ја смени поставената позиција или да се изгуби ако лентата одеднаш се лизне од облеката.

Синџирот е „скриен“ под полицата на кошулата, но не е оставен да се обеси слободно.

Во модерен свет Нема многу додатоци кои се исклучиво машки. Еден од нив е клип за вратоврска. Најважниот атрибут на деловен стил и елегантен додаток на добар класичен костум. Убава половина човештвото смета дека клип за врзување е многу нејасен и честопати ги смета овие детали за гардеробата на човекот како бескорисна, па дури и вулгарна.

Како и да е, што да се каже за жените, ако не сите мажи знаат да носат вратоврска и, во принцип, каква функција ја извршува додатокот. Всушност, ова не е само украс, како што мислат многу луѓе, туку прилично практична работа, дизајнирана да се балансира изглед и минимизирајте ги ризиците од засрамувачки ситуации кога носите одредени видови врски.

Важно е

. Клип за врзување се користи за фиксирање на вратоврската на кошулата.

Се чинеше очигледен факт, но некои мажи упорно продолжуваат да се држат до клипот едноставно од двете страни на вратоврската без прицврстување на кошулата и во исто време изгледаат прилично смешно. Се разбира, клипката за вратоврска во поголем степен тие не носат заради грижи за силен ветер или за удобно јадење, што е важно. Заедно со манжетните, овој додаток зборува за социјалниот статус на мажот, нагласува добар вкус и брилијантно ја надополнува сликата.

ВИДОВИ НА КЛИПИ НА ТИЕ

Покрај тоа, клипките за вратоврска се разликуваат во видот на материјалот. Додатоците се изработени од не'рѓосувачки челик, сребро, злато, па дури и дрво. Добро познатите производители нудат стеги, надополнети со скапоцени камења (дијаманти, рубини) и убави гравури, кои можат да бидат во форма на различни знаци, симболи и амблеми.

КАКО ДА СЕ СМЕТЕ КЛИПА НА ТИЕ - 3 ПРАВИЛИ


КАКО ДА СЕ СМЕТЕ КЛИПА НА ТИЕ - 3 ПРАВИЛИ

  Локација Клипот треба да фати два дела од вратоврската и е прикачен на предната лента на кошулата. Обидете се да го поставите додатокот помеѓу 3 и 4 копчиња (нивото на долниот дел на градите) нормално на вратоврската и паралелно со подот (не под агол). Ова ќе ви овозможи да го направите вистинскиот акцент и нема да го скриете вратоврскиот клип под страната на јакна.

  Големина . Идеалната должина на стегање опфаќа точно 75% од површината на вратоврската. Во никој случај не го носете додатокот поширок од вратоврска. Подобро помалку од повеќе. Добијте неколку видови клипови со различна должина, дизајни и бои или продавница во комплексот - костум, кошула, вратоврска со клип и манжетни.

  Комбинација . Прицврстувачот за врзување треба да се комбинира со други детали на сликата според видот и бојата на металот. Прво на сите, со часовници, манжетни и бравата на ременот. Обидете се да изгледате стилски и хармонично. Елиминирајте ги опциите како златен швајцарски часовник и сребрен клип за вратоврска. Не обидувајте се да го носите додатокот со елеци и џемпери.


Не обидувајте се да го носите додатокот со елеци и џемпери

  Пред да го поправите клипот, повлечете ја вратоврската малку. Изгледа многу убаво и го елиминира чувството на вкочанетост.

  Клипови златни и сребрени вратоврски се разноврсни модели што одговараат на повеќето костуми. Избегнувајте шарени клипови и запомнете да се комбинирате со други додатоци.

  Купете скапи вратоврски или воопшто не го носете додаток.

  Не користете штипка за спојување на врвки, чиј материјал може да биде оштетен од забите.

  Имајте на ум дека големите обрасци на вратоврска ја апсорбираат визуелната привлечност на убав клип.

Тај-клипот мора да одговара на социјалниот статус на мажот. Апсолутно не е соодветно да се користи додаток украсен со скапоцени камења ако костумите и другите предмети од облека не се со највисок квалитет. Во зората на појавата (XIX век), изборот на клипови за врски беше значително ограничен. Најчесто се користи злато и сребро. Денес на располагање на мажите широк избор бои и обрасци за секој вкус. Експериментирате.

Присуството на клип на вратоврска не се објаснува со моментот на каприц на мажот, туку со потребата да се спречат сите видови на инциденти што можат да се случат со овој елемент на гардероба. Не треба да се ограничувате на една копија на клипот, но не треба да ги купувате во количина еднаква на бројот на врски во гардероба. Неколку стилски примери ќе помогнат во креирањето на сликата. Тука е потребно да се извлечеме од фактот дека клипот не треба да ја „стиснува“ вратоврската, овој елемент служи како додаток на истиот. Има многу имиња за клип за вратоврска - игла, прибор за облека, но тоа не ја менува неговата цел.

Кој клип да се стави на вратоврска

Не сите мажи го поздравуваат носењето клип на вратоврска, сметајќи го за манифестација на откажување. Деловните и зафатените мажи го истакнуваат својот статус кон нив, и можат со помош на различен вид клиповите создаваат стилски изглед кој ќе биде соодветен во секојдневниот живот и на празнични настани.
Врзените клипови можат да бидат од која било форма - прави, овални, квадратни, бранови и многу повеќе. Некои реномирани компании нарачуваат додатоци со логото на компанијата за своите вработени. Името на компанијата на клипката за вратоврска може да се смета за дел од корпоративниот идентитет. Значи, ако тоа се или моќни структури или владини агенции , обично на клипот има атрибути на државното знаме.

За која цел се носи последното и како да се избере?
За што е тоа?

Новости

Арт-терапия в педагогике
Ещё в 1927 году германский психиатр А. Кронфельдом смог обосновать необходимость тесноватого взаимодействия психотерапии и педагогики. Свои идеи он выложил в научной статье “Психогогика, или  Психотерапевтическое

Автозапчасти mercedes-benz
С каждым годом растет количество игроков на автомобильном рынке. Японцы, корейцы, китайцы уже становятся законодателями мод на наших дорогах. Но многим автомобилистам по прежнему дороги мерседесы и форды,

Поставки насосного оборудования
Москва, 20 сентября. /ТАСС/. АО "ОКБМ Африкантов" (заходит в машиностроительный дивизион Росатома - "Атомэнергомаш") прошло аудиторскую проверку на готовность к поставке оборудования для нужд "Газпрома",

Купить iPhone 5s
21 марта 2016 года Apple представила усовершенствованную версию пользующегося популярностью телефона купить iPhone 5s — iPhone SE. «В 2-ух словах» разницу меж ними обычно обрисовывают так: снаружи новинка

Массовка для сьемок киев
Приглашаем поучаствовать в увлекательном проекте парней и дам от 16 до 55 лет готовых провести на съемочной площадке оба денька! Оплата настоящая потому что массовка первого плана(вероятны высказывания)Заявки

50 дней хостинга в подарок
Замечательный хостинг, подходит для тех, у кого несколько сайтов, например у нас 5 сайтов и стоимость всего 299 р/месяц. Для тех, у кого один сайт, вообще цена 99 р/месяц. Мне кажется, дешевле уже просто

Купить осаго
Реальным даю согласие ООО «Сравни.ру», место нахождения: 109544, г. Москва, бульвар Энтузиастов, дом 2, 26 этаж, на обработку моих индивидуальных

Создание сайтов
Свой веб-сайт сегодня не роскошь, а средство продвижения продуктов и услуг! Юзеры веба временами заходят на разные веб-сайты, читают, изучают и рассматривают их. Так почему бы эти веб-сайты не будут вашими.

Лодочные моторы в Тольятти
Новый лодочный мотор нуждается в правильной обкатке. Это условие касается и мотора марки “Ветерок” казанского завода и титулованого “Меркурия”, американо-японского производства. От того как лодочный мотор

Заказать Блиц-проект интерьеров любой степени сложности в любом регионе
Настал тот самый страшны момент - необходимость делать ремонт. Жена настаивает категорически. С чего ремонт начинается? С выбора "чего хочу". Как я задолбался кататься по магазинам: Леруа, Очаг, Куприян,